Dzień Kultur w Ballymun

Już w czwartek (19.06.2014) od godz. 10:30 do 14:00 w Axis (Ballymun Road, Dublin 9) odbędzie się już trzeci Dzień Kultur. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

ffgh

„Wariat i zakonnica” Witkacego w adaptacji polskiego Teatru Enigma!

Czy potrafimy w jednoznaczny sposób zdefiniować szaleństwo?  ”Czyż miłość to nie jest właśnie: dwoje zwierząt, które się pożądają do utraty zmysłów? ”-  dociekał Witkacy.

DSC05649Smock Alley Theatre oraz Teatr Enigma (Enigma Theatre Company) zapraszają na premierę nowej adaptacji dramatu awangardowego pt.”Wariat i Zakonnica” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) w reżyserii Karoliny Szemerda i Serina Griffin, która odbędzie się w czerwcu 2014 roku w Smock Alley Theatre w Dublinie. Video promujące oraz zachęcające do współfinansowania projektu teatralnego pojawi się już za parę dni!

Jest to pierwsza adaptacja sztuki Witkacego przez Karolinę Szemerda, założyciela i reżysera Teatru Enigma. Sztuka w trzech aktach prowokuje do zmiany myślenia, zgłębiając konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem, w którym bohaterowie wrzuceni w groteskową rzeczywistość szpitala dla obłąkanych walczą o swoją indywidualność. W dramacie tym znaczące miejsce pełni idea ”bardo”- ”stanu pośredniego” między śmiercią a odrodzeniem się; światem rzeczywistym (jawą) a snem; szaleństwem a normalnością; miłością a nienawiścią oraz wiarą w Boga a całkowitym upadkiem wartości. Bohaterowie Witkacego we współczesnym świecie rozpaczliwie poszukują własnej tożsamości, nieustannie towarzyszy im strach oraz poczucie wyobcowania (bycia ”outsider’em”) w wywróconym do góry nogami świecie.

Dlaczego boimy się wyjść poza strefę komfortu, poza własne ograniczenia? Dlaczego ukrywamy prawdziwe pragnienia i popędy? Siostra Anna (Alicja Ayres) oraz niebezpieczny furiat (Jacek Dusznik), zamknięci w zakładzie dla umysłowo chorych, skrępowani przez system, doświadczenia naukowe, Kościół oraz autorytet władzy państwa- zadają ponadczasowe pytanie: ”Kim jestem”? Teatr Enigma podejmuje próbę zdefiniowania współczesnych autorytetów, stawia naszą racjonalność i sens egzystencji pod znakiem zapytania. Inicjatywa projektu jest wspierana przez Ambasadę RP w Dublinie.

DSC05593

Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski po raz pierwszy w Irlandii!

„Pasjans na Dwóch” to tytuł niezwykłego koncertu Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego. Po latach znajomości obaj artyści postanowili stworzyć wspólny projekt muzyczny. Nie jest to pojedynek, lecz poetycka próba przekonania słuchaczy, by nie przenosić stolicy do Krakowa; że jak pada to na Brackiej, a fontanny sie dziwią, skąd mają tyle łez. (więcej…)

Polish Top Festival 2014

W imieniu organizatora, Gigujemy.com, zapraszamy na Największe Wydarzenie Muzyczne dla Polonii w Irlandii, na którym usłyszysz gwiazdy takie jak:

SYLWIA GRZESZCZAK
• Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów
• Jej pierwsza solowa płyta „Sen o przyszłości” wkrótce po premierze uzyskała tytuł platynowej, a promujący ją singiel „Małe rzeczy” szturmem podbił radiowe notowania i stał się jednym z największych hitów 2011 r.
• Laureatka 2013 ESKA Music Awards w kategorii Artystka Roku

LIBER
• Raper, muzyk, na scenie od 10 lat
• Autor hitów: „Skarby”, „Winny” oraz „Wszystkiego na raz”
• Czterokrotny zdobywca ESKA Music Awards, w tym jako artysta roku 2013

TRZECIEGO ARTYSTĘ wybierzesz w konkursie na Polonijnego Artystę Roku.
• Wybierz go na www.polishTOPfestival.com

Partnerzy: Eska TV, Eska.pl oraz Radio ESKA.
POSTERfinal2
WYDARZENIA:

04.04.2014 KELLYS GALWAY, 3 Bridge Street, Galway 20:00

05.04.2014 CRANE LANE THEATRE CORK, Phoenix Street, Cork 20:00

06.04.2014 THE WRIGHT VENUE, Swords, CO. Dublin 19:00

VIDEO FESTIVALU:

Organizator: TEDEX POLSKI KURIER, GIGUJEMY.COM

Sponsorzy: MONEYGRAM, HEINEKEN, TIGER, TYMBARK, MCKRPOLSKA.IE, MEDICUS, LYCAMOBILE, FINANCE FIRST.

Patronat medialny: RADIO ESKA, ESKA TV, ESKA.PL, TVP POLONIA, Gazeta Polska, Nasz Głos, Gazeta.ie, 120 na godzinę, Radio PLka, ETER FM, Link to Poland, Forum Polonia, MyCork, Galway.pl, EmigramyTV, MIR, Ambasador.

Sklepy bilety: Sklepy POLONEZ, Sklepy MRÓZ, Salon Boshka, Księgarnia Dublin, Pewex, Foodland, Papu.

Migrant Poetry Lives

Niezalezni producenci radiowi poszukuja poetow, ktorzy chce wziac udzial w cyklu radiowym zatytulowanym 'Migrant Poetry Lives’, ktory bedzie zaprezentowany w NEAR FM.

Producenci pisza:”Is a series of programs where different poets will read their poetry and expose their lives to the listeners so they would be able to better understand their art. Using as an starting point the book published in autumn 20012, Embers of Words- An Irish Anthology of Migrant Poetry, we will visit the writers that were part of the anthology to have an opportunity to record their poetry in their own voices (or the voice of somebody personally chosen by them) while at the same time hear about their lives. The idea would be to focus each programme in one of the author’s life, work, family…”

Osoby zainteresowane moga sie kontaktowac z pomyslowadawcami: I. Irigoien 0868264070

Wieczór autorski z Markiem Stokowskim autorem Stroiciela Lasu – Limeryk

Polish Art Festival (PAF) – Festiwal Sztuki Polskiej w Limerick zaprasza na spotkanie autorskie z powieściopisarzem panem Markiem Stokowskim autorem 12 książek beletrystycznych i edukacyjnych.

Odwiedza nas z najnowszą powieścią 'Stroiciel Lasu’. Jest to pełna humoru opowieść psa o człowieku. Stroiciel Lasu to słowo o Polsce po roku 1989, przy czym o trudnych sprawach mówi się tutaj z humorem. Jest to książka o przyjaźni, ocalającej mocy ciszy, potrzebie pamięci, a także o potężnej sile śmiechu i marzeń. Jest też pochwałą opowiadania zwariowanych historii.

Marek Stokowski – urodzony w roku 1957, w Warszawie. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwerystetu Warszawskiego oraz podyplomowego studium działań edukacyjnych w muzeach. Kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Uczestnik Międzynarodowego Programu dla Profesjonalistów Filmowych Ekran w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Spotkanie przy kawie, muzyce i multimediach odbędzie się 10 maja 2013 (piątek) w Centrum Pastoralnym St. Michael’s Church, Denmark Street o godz. 20:00. Wstęp wolny.